ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 29-ի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ  պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի, Աննա Կոստանյանի, Արթուր Մանուկյանի, Արման Եղոյանի հեղինակած «Կինեմատոգրաֆիայի մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին», «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ վերոնշյալ օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ եւ ընդունվել նախորդ տարի սեպտեմբերին, սակայն հարցի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը հետաձգվել է, իսկ փաթեթը դուրս եկել շրջանառությունից:
Հիմնական զեկուցող Աննա Կոստանյանի խոսքով` փաթեթը մշակման երկար փուլ է անցել: Կինոյի ոլորտը մեր երկրում առայսօր  օրենսդրորեն կարգավորված չէ: Կարգավորված չեն ֆիլմարտադրության, ֆիլմերի վարձույթի, ֆիլմի ցուցադրման, ֆիլմի` միջազգային կինոփառատոներին մասնակցության պետական ֆինանսավորման եւ պետական աջակցության այլ ձեւերը: Որեւէ կերպ չի խրախուսվում օտարերկրյա ֆիլմերի նկարահանումը Հայաստանում:
Օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ`  կապահովվի կինեմատոգրաֆիայի ոլորտի զարգացումը Հայաստանում, կստեղծվի բավարար իրավական երաշխիքներ եւ կաջակցի ազգային ֆիլմերի ստեղծմանը, տարածմանը, ցուցադրմանն ու առաջխաղացմանը, ինչպես նաեւ կինոժառանգության եւ կինոտարեգրության պահպանմանն ու հասանելիության ապահովմանը:
Նշվեց, որ օրենքների նախագծերը մշակվել են` հիմք ընդունելով մի շարք երկրներում կինեմատոգրաֆիայի ոլորտի օրենսդրական կարգավորման փորձը: Մասնավորապես, ուսումնասիրվել են Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Ռումինիայի, Կանադայի, Չեխիայի, Հունգարիայի, Մոլդովայի, Վրաստանի, Բուլղարիայի, Իսլանդիայի եւ մի շարք այլ երկրների կինեմատոգրաֆիայի ոլորտը կարգավորող իրավական ակտեր:
Աննա Կոստանյանն ընդգծեց, որ նախորդ անգամ եղել են առաջարկներ, որոնք հաշվի են առնվել, եւ կատարվել են որոշակի փոփոխություններ:
Հարակից զեկուցող պատգամավոր Արթուր Մանուկյանը նշեց, որ սա երկար սպասված օրենքի նախագիծ է, որի վերաբերյալ ունեցել է բազմաթիվ քննարկումներ: Հանդիպել է ոլորտի մասնագետների հետ, լսել նրանց դրական կարծիքները: Պատգամավորն առաջարկեց գործընկերներին տալ դրական եզրակացություն:
Ներկայացնելով Կառավարության կարծիքը` Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը նշեց, որ հիմնական առարկությունները, որոնք ներկայացվել են գործադիրի կողմից նախորդ քննարկումների ժամանակ, մնացել են անփոփոխ: Կառավարությունը փաթեթի վերաբերյալ ունի  առարկություններ  եւ վերապահումներ, օրինագծերի որոշ դրույթներ խնդրահարույց են եւ փոփոխման  ու հստակեցման կարիք ունեն:
ԱԺ պատգամավոր Արթուր Մանուկյանը հետաքրքրվեց` արդյո՞ք չկա կինոոլորտին վերաբերող օրենքի անհրաժեշտությունը:
Փոխնախարարը նշեց, որ դրա անհրաժեշտությունը կա, սակայն օրենքն ունենալու է կիրառման խնդիր:
Հանձնաժողովի նախագահն առաջարկեց փոխնախարարին Կառավարության ներկայացրած գրավոր կարծիքը դնել մի կողմ եւ ներկայացնել սեփական տեսակետը որպես ոլորտի մասնագետ: Նա հետաքրքրվեց ոլորտի վերաբերյալ նախարարության երկու տարվա կատարած աշխատանքներով:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ ոլորտի ամենալուրջ խնդիրը կինոկրթությունն է: Նախարարությունը մշակում է այդ ուղղությամբ ծրագրեր:
Մխիթար Հայրապետյանն առաջարկեց Կառավարության ներկայացուցչին ԱԺ հերթական նիստերի քննարկման ժամանակ ներկայացնել օրենքի այլընտրանքը:
Եզրափակիչ ելույթում հիմնական զեկուցողն առաջարկեց ԱԺ հերթական նիստերում սահմանել քննարկման հատուկ ընթացակարգ:

29 апреля на очередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта в первом чтении обсуждался предложенный группой депутатов НС пакет проектов о внесении дополнений в законы РА «О кинематографии», Кодекс РА об административных правонарушениях и Налоговый кодекс РА.
Председатель комиссии М.Айрапетян сообщил, что упомянутый законодательный пакет обсуждался в первом чтении и был принят в сентябре прошлого года, но обсуждение вопроса во втором чтении было отложено, и пакет вышел из обращения.
По словам основного докладчика А.Костанян, пакет прошел долгую стадию проработки. Сфера кино в нашей стране до сих пор не регулируется законом: не регламентированы производство, прокат и показ фильмов, государственное финансирование участия фильмов в международных кинофестивалях и другие формы государственной поддержки. Съемки зарубежных фильмов в Армении никак не поощряются.
Принятие законодательного пакета обеспечит развитие кинематографии в Армении, создаст достаточные правовые гарантии, поддержит создание, распространение, показ и продвижение национальных фильмов, а также сохранение и доступность кинематографического наследия.
Отмечено, что законопроекты разработаны на основе опыта законодательного регулирования в области   кинематографии в ряде государств, в частности Франции,  Канаде, России и др.
А.Костанян подчеркнула, что уже учтены ранее представленные предложения, внесены определенные поправки по ним.
Содокладчик А.Манукян отметил, что обсуждается долгожданный законопроект, по которому прошли многочисленные дискуссии. Он встречался со специалистами в этой области, выслушал их позитивные мнения. Депутат предложил коллегам вынести по пакету положительное заключение.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Хзмалян, представляя заключение правительства, отметил, что основные предложения, высказанные   исполнительной властью в ходе предыдущих обсуждений, остались неизменными. У правительства есть возражения и оговорки по поводу пакета – некоторые положения проектов спорны, нуждаются в корректировке и уточнении.
Депутат НС А.Манукян поинтересовался, не нужен ли закон о кинематографии.
Замминистра отметил, что в этом есть необходимость, но с законом будет проблема применения.
Председатель комиссии предложил заместителю министра отложить в сторону письменное заключение правительства и изложить свою точку зрения как специалиста в данной сфере. Его интересовала работа, проделанная министерством в этой области за два года.
Замминистра подчеркнул, что самой серьезной проблемой в сфере является кинообразование. Министерство разрабатывает программы в этом направлении.
М.Айрапетян предложил представителю правительства выступить с   альтернативным законом в ходе обсуждений на очередных заседаниях НС.
В своем заключительном слове основной докладчик предложила на очередных заседаниях НС установить особый порядок обсуждения.